Description

Trněná věž

Trněná věž je buližníková věžička hned u silnice. Má zhruba 10 metrů na výšku a je dobře odjištěna novými borháky. Skála je většinou pevná a nedrolí se. Výjimkou jsou nejzazší hrany. Drolivost skály lze ale poznat holým okem. Sektor je hned u silnice, kde je místo na jedno až dvě parkující auta. Věž je pár desítek metrů daleko od Lesní plotny, která je dále ve svahu. Jde o jediný sektor, který je „lezecký“ a není dominantně pro děti.

Lesní plotna

Lesní plotna je sektor hned nad věží. Jde o velice lehké plotnové lezení, odjištěné novými borháky a slaňáky. Plotna je pevná, ale vzhledem k pozici v lese je také hojně pokrytá mechem a lišejníkem. Zejména pak nástupy cest 4-9 jsou nutné před lezením očistit od vrstvy mechu. Lezení je vhodné zejména pro děti začínající na skalách.

Zootropole

Zootropole je dominantně dětský sektor na vrcholu zákolanského svahu. Jde o malou podlouhlou pevnou stěnku naboltovanou tak, aby ji lezly ty nejmenší děti. Pro dospělé jde spíše o velmi lehký bouldering. Skála se nedrolí a je obstaraná novými borháky i slaněním. Ideální místo pro první lezení s dětmi.

Skály u Vlajky

Skály u Vlajky jsou dojištěné původně tradiční buližníkové cesty. Skále dominuje česká vlajka a vyhlídka, takže není těžké ji najít (navíc je pár metrů od parkoviště a Zootropole). Skála je lehké lezení pro dospělé, vhodné pro začátečníky z Kladenska. Skála se místy drolí, ale jde spíše o výjimky, které lze lehce zpozorovat. Skály u Vlajky mají ale nejhorší přístup a okolí, což je dáno křovím, svahem a porostem pod skálou, který se NESMÍ ničit.

Plotna

Plotna je největší sektor oblasti Skály u Zákolan. Jde o zhruba 30 m vysokou buližníkovou plotnu, nově odjištěnou borháky a slaňáky. Kámen je pevný a nedrolí se. Lezení je odjištěno tak, že se myslí na nové lezce, tzn. ve velmi příjemném sportovním stylu. Plotna je přímo u silnice a vedle parkoviště, na které se vejde hned několik aut. Plotnu doporučujeme zejména pro starší děti a nové skalní lezce.

History

Lezení je v Zákolanech zhruba stejně staré, jako ves sama (nebo aspoň si to myslíme). Kolem Zákolan se žilo už za Přemyslovců. V nedaleké Budči je totiž hradiště, kde studoval sv. Václav a v Zákolanech samých je rotunda ze stejné doby. Vzhledem k tomu, jak je lezení v oblasti Skály u Zákolan lehké (velmi), není důvod si nemyslet že se zde neleze už po staletí.

Hlavní zásluhu na moderním lezení zde mají lezci z Kladna, vedeni správcem Prahy a Středních Čech, Martinem „Marťanem“ Tučkou. Ti uvedli oblast do podoby, jakou máme teď. Prakticky všechny cesty odjistili sportovně novými borháky tak, že jsou sektory vhodné i pro děti.