COMMENTS

Loading comments...

Refresh

Sign up to comment

Jazzman direkt, 6c+
Added by Rasmus Johansson
Grade opinions
Video beta

You can embed videos from Instagram, Vimeo, and YouTube.

Add a video!

Ascents from public tick lists

Markus Eriksson
2025-04-11
Red point
Lite hårdare än insteget till höger men framför allt sämre vila vilket kan kännas i slutkruxet. Tror inte insteget drar upp graden på leden i stort men jag tycker jazzman är hård för 6c+ så för min del skulle både den här och jazzman kunna vara 7a. Oavsett grad så är det här en toppenled! Gillar den här varianten bättre än jazzman då den känns mer "rakt på".
Johan Tjernström
2023-04-22
Red point
Borde ha gjorts för länge sen men man får se de extra turerna som en bonus. Tycker nog att detta insteg gör leden aningen bättre.
Johannes Olsson
2023-04-16
Red point
Stockholms finaste i graden? Lite hårdare än varianten till höger
Fredrik Jonsson
2022-04-17
Flash
Helt klart fin linje! många meter klättring och fina crux med vilor emellan.
Nils Winell
2020-09-18
Red point
Dagens uppvärmning. Starten var onsight, men jag gjorde ju den andra för ett par veckor sedan. First go helt enkelt. Inte särskilt mycket hårdare än originalet... men jag struntar väl i att nedgradera iaf. Precis som grannen är det toppklass rakt igenom.
Iain Pitcairn
2020-08-27
Onsight
Kanon led.

Public to-do list entries